V pondělí 14. října jsme se my – deváťáci vypravili společně s 8. třídou na prohlídku koncentračního tábora v Terezíně – tzv. ghetto Terezín. Po delší cestě autobusem jsme konečně dorazili na místo. Exkurze začala prohlídkou v Malé pevnosti správní budovou, kde se nacházely kanceláře SS, pokračovala přes bránu, s cynickým nápisem ARBEIT MACHT FREI, k vězeňským celám, v nichž panovaly nelidské podmínky. Mnoho vězňů umíralo na nedostatečnou hygienu, zdravotní péči a málo jídla. Podzemní chodbou jsme pokračovali k popravišti. V závěru prohlídky byl v místním kině, postaveném vězni pro dozorce, ke zhlédnutí propagandistický film, původně určený pracovníkům  Mezinárodního červeného kříže, jehož zástupci měli za úkol zjistit, jaké podmínky v ghettu panují. Snímek byl značně zkreslen a ghetto představoval jako standardně fungující město, kde jsou jeho obyvatelé spokojení.

V centru městečka jsme navštívili muzeum, kde je v současné době stálá expozice o historii ghetta, budovu bývalých Magdeburských kasáren, ve které dříve působila židovská samospráva, konaly se tam bohoslužby, přednášky a po určitou dobu i drobné kulturní akce, neboť ghetto mělo částečně zakrývat skutečné úmysly nacistů s Židy, a mírnit tak jejich obavy o holé životy, modlitebnu, kolumbárium a krematorium s místním hřbitovem. O exkurzi nemůžeme říci, že se nám líbila, je jen těžko uvěřitelné, co si mnoho lidí za války prožilo, ale je velmi důležité, aby si další generace připomínaly události, které by nikdo z nás nechtěl nikdy zažít.

 

Lucie Málková, Anna Svobodová – žákyně 9. třídy

Mgr. Markéta Haasová, vyučující

Přidejte komentář

Vaše e-mailová zpráva nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Smazat textPřidat komentář