V pátek 12. listopadu navštívili žáci 3. třídy kostel svatého Jana Křtitele, kterým je provázel pan Langfelner. Nejprve vzal děti k základům původního kostela, a poté jim ukázal oltář s historicky cennou sochou Panny Marie Ochránkyně, díky které bylo město roku 1646 zachráněno.

Dále děti viděly obraz kostela z doby před přestavbou, ztvárněný Mikolášem Alešem. Dozvěděly se, kdy byl kostel postaven a v jakém stylu, názvy výzdoby a předmětů a k čemu se vše používá.

Poté nás zavedl do věžní kobky, původní městské pokladny, kde byl V. Hankou a kaplanem P. J. Borčem objeven Rukopis královédvorský.

Na kůru děti obdivovaly varhany z roku 1780. Také se dozvěděly, že na vrcholu věže je krytý ochoz a byt pověžného, pod kterým je umístěn hodinový stroj s číselníky orientovanými na všechny světové strany, a že ve věži visí 3 zvony: Svatý Jan, Umíráček a Poledník.

Děti byly z návštěvy kostela moc nadšené.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová zpráva nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Smazat textPřidat komentář