Kralovedvorsko.cz

Hledání v celém obsahu stránek
Struktura strnekDnes je: 24.9.2018 - sv�tek m�: Jaromír
Počet vyhovujících záznamů: 73nestránkovat     12345    < 6 >    7891011

Dne 10. 12. 2014 se vybraní žáci 9. ročníku (Jakub Vobořil, Radek Vonka a Eva Lachnittová) zúčastnili regionálního kola chemické soutěže „Nejlepší mladý chemik v ČR“, která se konala v Pardubicích. V nebývale silné konkurenci se nejlépe umístil Jakub Vobořil a to na 88. místě z celkového počtu 270-ti soutěžících. Vzhledem k tomu, že se školních kol letošního ročníku soutěže zúčastnilo více než 3000 žáků, je  tento výsledek opravdu velkým úspěchem. Našim žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně studijních úspěchů.

 

 Mgr.Bc. Jan Flídr, učitel chemie a přírodopisu ZŠ 5. května

 

Druhou adventní sobotu se žáci 5. až 9. třídy ZŠ 5. května zúčastnili zájezdu do vánočních Drážďan. Po pohodové ranní cestě, zpestřené nesmrtelnou komedií S tebou mě baví svět, jsme dorazili do vánočně naladěných Drážďan.

Hned po příjezdu jsme neplánově, ale o to raději shlédli průvod drážďanských cechů konaný v rámci štolové slavnosti. Děti dostávaly od zástupců jednotlivých cechů kousky štol a jiné pamlsky, mnohdy házené do davu tak jak to dřív dělali králové. Atmosféra byla výborná.

Potom jsme již zamířili do Muzea hygieny. Zde jsme shlédli několik samostatných výstav a objevovali možnosti lidských smyslů v rámci interaktivní výstavy v dětské části muzea.

V odpoledních hodinách jsme navštívili zlatý hřeb výletu, tzv. „Štrýclmarkt“, kde jsme nasáli tu pravou předvánoční atmosféru. Děti ochutnaly německé vánoční speciality, pořídily drobné dárky pro své blízké a přitom si procvičily i základy němčiny. Poté jsme se již vydali přes historické centrum Drážďan zpět k autobusu a následně na zpáteční cestu.

Počasí nám velice přálo a výlet jsme si dosyta užili. Již se těšíme na některý z dalších.... 

                        Mgr. Stanislava Culková, učitelka německého jazyka ZŠ 5. května

 

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

 

 

Druhé prosincové odpoledne jsme letos poprvé s žáky strávili všichni společně. Celý listopad připravovaly paní učitelky, páni učitelé a paní vychovatelky s dětmi rozmanité výrobky, které byly součástí školního vánočního jarmarku. „Nešůrujte domeček, přijďte zdobit stromeček.“ To byla výzva, již přijalo mnoho rodičů. Společně se svými dětmi vyráběli vánoční ozdoby, které poté pověsili na stromeček v kmenové třídě a na velkou borovici před ředitelnou, u níž v té době probíhal již zmiňovaný jarmark. Maminky, tatínkové, babičky, dědečkové a sourozenci našich dětí se zde mohli zahřát i teplými nápoji, které pro ně byly připraveny.

V celé škole na nás dýchala příjemná vánoční atmosféra, již ocenili před tradičním shonem nadcházejících svátků snad všichni.

Poděkovat bychom chtěli všem, kteří se zúčastnili a pro děti připravili pěkné odpoledne. Mamince ze druhé třídy děkujeme za krásnou vánoční kouličku s logem školy, kterou pro nás na zakázku nechala vyrobit.

Rádi bychom, aby se vánoční jarmark a další akce pořádané pro žáky a jejich blízké staly neodmyslitelnou součástí života naší školy.

Mgr. Markéta Haasová

 

  

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

 

I naše škola se zapojila do zdobení vánočních stromečků na náměstí. Ozdoby na stromeček vytvořili žáci 4. a 5. třídy při hodinách výtvarné a pracovní výchovy. Stromek za školu nazdobili žáci čtvrté třídy.

 

V pátek 21. 11. proběhlo okresní kolo florbalu starších žáků ve sportovní hale ve Strži, kde se utkalo 8 týmů. Dva týmy ze Dvora Králové n. L. (ZŠ 5. května a ZŠ Strž), tři týmy z Trutnova, jeden z Hostinného a Rtyně v Podkrkonoší. Nejúspěšnější tým byl z Vrchlabí ze ZŠ náměstí Míru, který bude reprezentovat náš okres v krajském kole. Naši žáci uhráli s vítězi remízu, ale na další dva soupeře ve skupině nestačili a společně se ZŠ Strž obsadili 7. a 8. místo.

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

 

Ve čtvrtek 20. 11. 2014 proběhla ve 14 českých městech dobročinná akce na podporu lidí bez domova. Letos se poprvé do projektu zapojilo i naše město. Pečovatelská služba Města Dvůr Králové nad Labem uspořádala tuto akci v prostorách Hankova domu a následně na náměstí Václava Hanky.

Žáci devátého ročníku ZŠ 5. května se zúčastnili programu od 18.00 do 22.00 hodin. Jako vstupné donesl každý žák trvanlivé potraviny v min. hodnotě 50 Kč, čímž podpořili lidi bez domova. Dozvěděli se zde mnoho nových a užitečných informací o dostupnosti sociálních služeb v našem městě. Poznali tváře pracovníků, kteří představili svůj obor. Mluvili zde zástupci pečovatelské služby, azylového domu Žofie, RIAPSu, který působí jak ve Dvoře, tak v Trutnově, a Azylového domu pro matky s dětmi z Trutnova. Odborníci se věnovali tématu domov, následně příčinám bezdomovectví a možnostem řešení daných situací, také rozdávali praktické rady, jak pomoci a čeho se naopak vyvarovat v kontaktu s bezdomovci. Během večera se promítaly filmy natočené studenty Univerzity Hradec Králové, ve kterých mluvili lidé z ulic našeho města. Následně proběhla debata mezi odborníky, návštěvníky a bezdomovci. Žáci se také stali součástí této moderované debaty odborníků a veřejnosti, což byla pro většinu nová zkušenost. Velkým přínosem byly osobně vyprávěné příběhy lidí, kteří se dostali na ulici a jejich varování před nástrahami dnešního světa. Také boření mýtů o bezdomovcích v podání vedoucí azylového domu Žofie ve Dvoře Králové paní Chaloupkové přimělo všechny zúčastněné k zamyšlení. Uvědomili si, že není bezdomovec jako bezdomovec, což ostatně každý mohl na místě vidět. Večer byl proložen i kulturními vsuvkami v podobě vystoupení hudební skupiny AN-26 ze Dvora Králové a taneční skupiny z Trutnova.

Ve 22.00 hodin si žáky vyzvedli rodiče. I když si naši deváťáci na vlastní kůži nevyzkoušeli listopadové přenocování pod širým nebem, odcházeli plni dojmů a nových informací k zamyšlení.

 

 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

 

 

 

 

 

Ve čtvrtek 20. 11. 2014 jsme MY – žáci 8. třídy navštívili výstavu „Oči nevidomých uši neslyšících“ v Městském muzeu ve Dvoře Králové n/L. Dostali jsme na vypracování do dvojic kartičku s devíti úkoly, které byly rozmístěny po místnosti a které jsme museli postupně plnit a zapisovat. Poznávali jsme hmatem různé předměty na obrázcích. Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je být nevidomý a neslyšící. Dále jsme se učili psát svá jména Braillovou abecedou, chodit poslepu za pomoci slepecké hole.

Všem žákům se tato výstava velmi líbila. Na vlastní kůži každý z nás poznal, jak je těžké žít bez zraku, sluchu a jiných smyslů.

                                                                                                            Bára Jarolímová

Více fotografií naleznete ve fotogalerii

Počet vyhovujících záznamů: 73nestránkovat     12345    < 6 >    7891011